Jaký používat program na úpravu fotografií? Stačí nějaký zadarmo? A co úpravy fotek online? Na to vše se pokusím odpovědět v tomto článku…

Zoner - program na úpravu fotografií

Co zvolit? Na většinu úprav stačí i brněnský Zoner…

Programy na úpravu fotek patří k častým oříškům, které trápí začínající fotografy a otázka “co vybrat” patří k evergreenům mých kurzů fotografování… Pojďme to tedy rozebrat.

Na začátek je třeba konstatovat to podstatné: Upravovat fotky je prostě nezbytné a vy to zkrátka dělat musíte – než se stihnete vyděsit, rychlé uklidnění: umět a dělat musíte úpravy rychlé, zběžné, pár vteřin trvající. Tedy úpravy, které si žádá skoro každá fotka a které je prostě hrozná škoda nedělat, když už jste si pořídili nějaký skvělý foťák. (Jak na to si přečtěte v článku Jak zvládnout úpravu fotek za 10 vteřin.)

Jaké možnosti tedy máme? Z jakých programů na úpravu fotek můžeme vybírat?

Jedno rychlé „moudro“ na úvod. Mnoho let platilo, že pokud to myslíte s focením vážně, dříve či později neutečete Photoshopu či Lightroomu, na úpravy obyčejnější jsem doporučoval Zoner (viz následující odstavce). Nyní se ale situace mění, protože o místo na slunci se hlásí  i razantně hlásí programy sedící online,  případně i offline přímo ve vašem prohlížeči…

Podrobněji o tom píšu na konci článku, ale hned na začátek patří zmínka o prográmku, který jsem začal začátečníkům na rychlé úpravy doporučovat více než Zoner… Tu je o něm článek na mé druhém webu: Pollar – pozoruhodný program na úpravu fotek (zdarma).

1. Photoshop (PC / MAC) – skvělý, drahý, náročný

web: Photoshop CC

Photoshop - program na úpravu fotografií

Co dodat k Photoshopu? Každý, kdo se pořádně pustí do fotografování, u něj dříve či později skončí…

Photoshop je synonymem úprav fotek a jeho pozice se dá shrnout do jedné věty: pokud se chcete fotografování věnovat opravu vážně a vášnivě, před Photoshopem není úniku. Je prostě skvělý a (zatím) zcela nesesaditelný král úprav fotografií.

Popisovat, co umí, by bylo asi trochu mrhání časem a místem – umí vše a vaše zkoumání jeho možností nebude nikdy u konce, léta a léta se budete něco učit a nadšeně objevovat.

Pojďme spíš tedy vypíchnout, jeho “slabé stránky”, tedy důvody, proč ho nepoužívat. Jedním z hlavních je, že naučit se ho ovládat je běh na opravdu dlouhou trať. Než si ho pořídíte, položte si otázku, zda ho opravdu potřebujete a zda jste schopni investovat hodiny a hodiny do základního zvládnutí základních úprav.

Anebo z jiné strany: pokud se nechystáte retušovat složité portréty nebo trávit mnoho času editováním mořských útesů a vrstvit na sebe bezpočet tzv. vrstev, Photoshop nepotřebujete. S trochou snahy najdete jiné dostačující řešení.

Nu a ano: Photoshop je navíc opravdu drahá hračka – už nějakou dobou není možné koupit si ho “navěky v krabici” a musíte si ho předplácet v balíčku s Lightroomem, což stojí v ČR cca 12 EUR na měsíc (tedy zhruba 3000 Kč na rok).

2. Lightroom (PC / MAC) – skvělý na úpravy i třídění (za rozumné peníze)

web: Adobe Lightroom

Photoshop Lightroom

Lightroom je fantastický program – často se používá jako doplněk k Photoshopu, ale skvělou volbou je i jako samostatný program pro úpravy fotek: takový lepší Zoner, dalo by se říci…

Lightroom (či celým jménem Adobe Photoshop Lightroom) je software začátečníky neprávem trochu přehlížený… Mnozí si totiž říkají: “Každý fotograf potřebuje Photoshop, někde jsem to četl”. Leč to je nesmysl (viz výše) – a právě Lightroom je pro začátečníky (i pro pokročilé, kteří nechtějí podnikat složité úpravy ve vrstvách) velmi platnou a zcela skvělou alternativou.

Pro tento software mluví několik důvodů. Tím prvním je cena: nyní (jaro 2015) se dá koupit nejnovější Lightroom 6 za cca 3800 Kč. A hlavně: dá se koupit “v krabici” jednou provždy, což mě vlastně docela překvapuje (a velmi těší)… .Jednu dobu to totiž vypadalo, že Lightroom čeká stejný osud jako Photoshop – že bude nutné si ho předplácet. A já všem v minulých měsících říkal: rychle si ještě kupte Lightroom 5 a na mnoho let máte za rozumné peníze vystaráno… A ejhle, nyní se dá za peníz velmi slušný koupit i verze nejnovější… Skvělé!

Druhým důvodem, proč zvolit Lightroom, je samozřejmě to, co vše umí. Je zcela ideální na ony “rychlé úpravy”, které například v mém případně tvoří 90 procent všeho, co dělám (pravda, nakonec je většinou dělám v Photoshopu, ale to je spíš síla zvyku).

A rychle dodejme, že Lightroom je navíc zcela skvělým programem na třídění a katalogizaci fotek. Přesně řečeno: pro mnohé je především právě tím: nástrojem, v němž je možné udržovat ve skvělém řádu i desítky či stovky tisíc fotek (a úpravy jsou až na druhém místě).

V životě profesionálů i akčních amatérů tedy fungují Lightroom a Photoshop v nezastupitelném bratrství: Photoshop na úpravy, Lightroom na třídění, import, uspořádávání (a případně rychlé úpravy). Ostatně: Pokud si předplatíte Photoshop, dostane k němu i Lightroom (zvaný Lightroom CC).

Tedy když to shrneme: pokud jste si nedávno pořídili foťák a řešíte, v čem zvládnout základní úpravy, Lightroom patří rozhodně k významný kandidátům.

3. Zoner (PC) – rozumná volba do začátků (i zadarmo)

web: www.zoner.cz

Zoner je patrně nejrozumnější volbou pro začínající sváteční fotografy.

Zoner je patrně nejrozumnější volbou pro začínající sváteční fotografy.

Když se mě někdo, kdo si právě koupil svůj první foťák, optá, v čem upravovat fotky, doporučím mu bez váhání Zoner. Tahle brněnská firma totiž opravdu patří k rodinnému stříbru – ale kvůli tomu ji nedoporučuji (i když trochu tedy taky…).

Podstatné je, že za 1499 Kč, což je cena více než rozumná, pořídíte software, který do začátku i stádia mírné pokročilosti naprosto stačí. Žádná jiná konkurence za tak rozumné peníze (ba ani zadarmo) neexistuje, tedy není nic moc co řešit: Zoner umí velmi slušně vše, co je v začátcích třeba (a asi tisíc dalších věcí…). Tečka.

Zkuste si na měsíc zkušební verzi a uvidíte. A vězte též, že Zoner je skvělou odpovědí na otázku, jak sehnat program na úpravu fotek zadarmo… Jen tedy musíte být schopni ovládat trochu angličtinu – u své anglické verze firma totiž vysloveně píše, že až skončí měsíční zkušební doba, je možné Zoner používat v omezené (tedy o některé funkce okleštěné) verzi zadarmo. Dříve to šlo i u verze české, ale nyní už to – zdá se mi – nejde.

Ona “Zoner Free” verze zcela stačí, i když přijdete o některé pokročilé funkce. Ale to vůbec nevadí, na základní úpravy je tam nástrojů pořád dost.

A, Zoner promine, některé pokročilé funkce stejně moc nefungují. Například se mi i přes řadu pokusů u Zoneru nikdy nepovedlo úspěšně použít tzv. štětec úprav – například v situaci, kdy chci selektivně zesvětlit jen část fotky.

Což je jedna z relativně podstatných slabin Zoneru: prostě se moc nehodí na složitější úpravy. Tou druhou, stále významnější, je absence verze pro Mac. Ta by se prostě hodila… ale není a, říkají v Zoneru, nebude…

4. iPhoto / Fotky (MAC) – skvělý software přímo v operačním systému

web: Photos app

Mac Photos

Aplikace Fotky (Photos) je od dubna 2015 součástí operačního systému OS X. A umí toho opravdu hodně!

Od dubna 2015 to je s otázkou “s čím upravovat fotky na macu?” velmi jednoduché: již přímo v operačním systému je totiž nově přítomna aplikace “Fotky / Photos”. A umí přesně tolik, kolik je potřeba i pro poměrně sofistikované úpravy.

Před příchodem aplikace Fotky bylo součástí systému iPhoto – v té se též dalo ledacos podnikat, Fotky jsou nicméně opravdu o dost dál… (Pokud trochu tápete, co vlastně máte, jedno upřesnění: onu změnu přinesla aktualizace OS X na verzi 10.10.3… Tedy prozkoumejte, na čem váš hliníkový miláček běží.)

Mac iPhoto

Do dubna 2015 se daly základní úpravy provádět i v aplikaci iPhoto (na snímku) – tu nově nahradily Fotky…

Ony základní nástroje fungují opravdu velmi dobře – najdete tam úrovně/levels, úpravy expozice, vytažení stínů, hrát si můžete se sytostí, kontrastem, vyvážení bílé, prostě vším, co byste čekali od slušného programu. Ba dokonce najdete i klonovací razítko nebo retušovací štětec.

Pozoruhodné je, že ač na počet těch šoupátek a čudlíků je mnohem méně než třeba v Zoneru nebo Lightroomu, jsou to přesně ty, které potřebujete použít v 99 procentech běžných úprav. Tedy hurá, tady vlastně netřeba nic řešit, nic kupovat nebo stahovat.

5. GIMP (PC / MAC) – skvělé funkce, zadarmo, ale trochu nešikovný

web: www.gimp.org

GIMP tu nemůže chybět – je to legenda mezi programy na úpravu fotek. Po mnoho let vznikal a vzniká jako komunitou vyvíjený software s velkou ambicí být alternativou Photoshopu –  a to zadarmo, jak to u podobných projektů bývá. Inu, a ač například Open Office dokáže MS Word nahradit vcelku slušně, u GIMPu se to (zejména v posledních letech) moc nedaří – Photoshop se mu vzdálil o mnoho světelných let.

Tedy: v tomto seznamu musí být,  je gratis a pokud do něj uživatel investuje mnoho energie, dokáže opravdu velké věci. Jenže chyták je v tom, že je prostě opravdu uživatelsky ne zrovna přívětivý. Já ho před lety chvíli cvičně používal, pak jsem ale ztratil nervy a dnes ho nikomu s čistým svědomím doporučit nemohou: k ovládnutí potřebuje stejně energie jako Photoshop, ale prostě jsem si jist, že tu energii je lepší vynaložit někde jinde… Ale třeba jsem nespravedlivý…

6. Adobe Photoshop Elements (PC / MAC)  – šikovný pro začátečníky

web: Adobe Photoshop Elements

Jednu dobu se program Photoshop Elements povaloval v mnoha domácnostech, protože byl součástí balíčků (koupili jste foťák a k němu dostali software). Nyní už – pokud se nepletu – ta doba trochu pominula a s ní i sláva Photoshop Elements. Což je trochu škoda – rozhodně patří na seznam šikovných programů.

Jak název napovídá, je to vlastně hodně, hodně okleštěný Photoshop. Na rozdíl od Lightroomu nebo Zoneru nabízí i práci s vrstvami, což se docela hodí. Byť – upřímně – ti, co chtějí pracovat už na této vyšší úrovni stejně budou používat Photoshop “dospělý”…

Cena je snesitelná: nyní (jaro 2015) se prodává za zhruba 2500 Kč. Chyták ovšem trochu je, že mi ne zcela zapadá do odpovědí na onu otázku “co si pořídit a v čem upravovat” – Zoner je výrazně levnější a funguje de facto stejně, Lightroom není už zase o tolik dražší a nabízí řádově vyšší možnosti. Tedy zvažte sami…

7. PicMonkey, Pixlr, SumoPaint – skvělé na úpravy fotek online

PicMonkey - program na úpravu fotek

PicMonkey je jednoduchá aplikace, které nabízí slušné možnosti základních úprav…

Jeden z nejčtenějších článků na mém webu Fotoguru.cz je seznam programů na úpravu fotek online – z čehož se dá usoudit, že jejich obliba prudce roste. Staromilci to sice odmítají brát moc vážně a říkají, že to jsou jen hračky pro teenagery. Já si to rozhodně nemyslím a ač je stále brzy zahodit softwary v počítačích sedící, síla onlineových editorů dle mého ještě dál a dál poroste.

Jak to funguje? Jednoduše – nic nestahujete a vše se odehrává přímo v prohlížeči: otevřete stránku, natáhnete do ní fotku, upravíte ji a pak stáhnete zpět. Šlape to překvapivě dobře – a je to zadarmo.

Jistě, tyhle programy mají mnohé mouchy, tou největší je dle mého fakt, že zatím nejsou schopny pracovat s plnou velikostí fotek. A upravená fotka má tedy vždy nižší “ořezanou” kvalitu. Pokud ale například chcete rychle upravit fotku třeba na web, není vlastně moc co řešit – zcela a naprosto to stačí. I proto jsou tyhle aplikace tak milované blogery…

A jaké z nich má nyní cenu zkoušet? Z mého podrobného testu vyšly tři, které stojí za úvahu (ale jistě jich bude víc, je to segment raketově rostoucí).

Polarr

Polarr se vyšvihl na přední místa toho, co doporučuji pro rychlé a zběžné úpravy fotek. Umí toho opravdu hodně a jeho desktopová verze je zadarmo. Navíc: opravdu výborně se ovládá a na rozdíl od konkurence na vás neustále neútočí reklamy.

PicMonkey

Tento prográmek má hodně dobře nastavený poměr mezi výkonem a jednoduchostí užívání: prostě v něm fotku otevřete a on vám nabídne přesně to, co se pro rychlé úpravy hodí.

Pixlr

Pixlr je jedním z nejpokročilejších software na úpravu fotek online – dokáže toho opravdu hodně, vlastně (přinejmenším na papíře) více než třeba Zoner. Jenže to zatím nikdo moc neocení – ten, kdo chce sofistikované úpravy, zatím zkrátka bude užívat něco v počítači sedící… Tedy si vlastně nejsem jistý, komu bych ho měl doporučovat…

SumoPaint

Další z programů usilující o přední pozice v žebříčku webových editorů – umí toho vážně mnoho, včetně práce s vrstvami a jejich prolínání (hodně pokročilá frajeřina). Různé nástroje fungují vážně skvěle – jen tu opět trochu platí ona úvaha, zda to někdo zkušený bude online používat. Zatím možná ne, ale doba se mění hodně rychle…

 

Jan RybářO autorovi: Jan Rybář

Novinář (PhD v mezinárodních vztazích, MLitt v žurnalistice ve Skotsku), 13 let v MF DNES (zahraniční oddělení), fotograf (vyhrál Czech Press Photo), autor několika úspěšných knih (detektivky Čtvrtá kostka se prodalo přes 11 000 kusů). V současnost mediální konzultant a lektor všeho možného (od fotografování přes tvůrčí psaní po online marketing). Dělat, co ho baví, mu pomáhá vlastní kreativní agentura Amaze.cz i další projekty - nově například Fotoguru.cz Osobní stránky: www.janrybar.cz.