Jan Rybář – kurzy fotografování

Jan Rybář dělá již dvacet let jen to, co ho baví: cestuje, píše a fotografuje. A protože má rád lidi jemu podobné, založil kreativní agenturu Amaze.cz, aby to vše mohl učit ty, které to baví také.

Jan Rybář
A nyní jedno selfie…

Většinou říká, že je novinář, protože novinařina je pro něj „nejkrásnější řemeslo na světě“. Jako reportér navštívil Jan Rybář desítky zemí světa, od Japonska přes Afghánistán a Irák po Guantánamo. Napsal a nafotografoval stovky reportáží (především pro MF DNES, kde pracoval 13 let v letech 1997-2009, ale například i pro český National Geographic).

Taky je fotograf. V roce 2004 vyhrál hlavní cenu v nejprestižnější české fotosoutěži Czech Press Photo za fotografii Bolest Beslanu, kterou pořídil v kavkazském Beslanu.

Jan Rybář, Bamján
V Afghánistánu, který považuje za „nejúžasnější zemi světa“. Jen tam místní nevědí, že koňům se při fotografování nemají řezat nohy.

Slova spisovatel se trochu bojí, ale pravda je, že jeho poslední knížka (detektivka z renesanční Prahy) Čtvrtá kostka se stala bestsellerem s více než 10 000 prodaných kusů. A jeho reportážní kniha Historky z konce světa byla v roce 2009 v anketě časopisu GEO a serveru Hedvábná stezka zařazena mezi TOP 30 nejlepších česky psaných cestopisů všech dob. Po ní následovalo volné pokračování s názvem Válečníci, teroristé a jiní šílenci (2008).

V poslední době o sobě Jan Rybář nejčastěji prohlašuje, že je lektor. Jeho kurzy fotografování, tvůrčího psaní a mediálními tréninky prošly již stovky „studentů“, a to i za hranicemi ČR. Nesnáší slovo „konzultant“, ale ano, je i konzultant v oboru mediální komunikace.

Jan Rybář, Zuzana Rybářová
S ženou a dcerami v horách Valašska.

V posledních několika letech hodně času věnuje svému on-line magazínu o fotografování Fotoguru.cz, kam chodí více než padesát tisíc unikátních návštěvníků měsíčně, fotoguru ovšem rozhodně není!

Pokud chce někoho zmást, prohlásí, že je geolog (vystudoval geologii) či expert na mezinárodní vztahy (na což má diplom s titulem PhD), případně literární expert s britským vzděláním, což je ovšem značná nadsázka, protože je pouze držitelem hezky znějícího titul MLitt v mediálních studiích. A ne z Británie, ale ze Skotska.

Jeho největší bitvou posledních let je přinutit svoji ženu Zuzanu a dvě dcery Marii a Annu, aby vydržely jeho nekonečné experimenty s novými postupy ve fotografování.

Více o Janu Rybářovi viz též osobní stránky www.janrybar.cz, kde je i jeho podrobný profil. Případně stránky dalšího projektu Fotoguru.cz.

For English, please see Jan´s English site Photobohemian.com.

Mgr. Jan Rybář, MLitt, PhD – Curriculum Vitae

 

Jan Rybář a mamutí kel
Kdo jednou najde mamutí kel, už bude vždy cestovat… Jan Rybář a mamutí kel, Sibiř, 1990.

Osobní údaje

Mgr. Jan Rybář, MLitt, PhD

Narozen v roce 1971 v Hradci Králové

Kontaktní email: jan.rybar@amaze.cz

www.amaze.cz
www.janrybar.cz
www.facebook.com/amaze.cz

 

Jan Rybář – Pracovní zkušenosti

Detektivka – bestseller

Leden 2012 – současnost: kreativní agentura Amaze.cz
Ředitel, lektor, konzultant v oblasti komunikace, mediálních tréninků a fotografování
V současnosti stojí v čele kreativního institutu Amaze.cz, který organizuje širokou škálu kurzů v oblasti komunikace, media relations, tvůrčího psaní a fotografování. Zabývá se tedy poradenstvím v oblasti na pomezí novinařiny, marketingu a efektivního využívání kreativních postupů v byznysu i neziskovém sektoru.

2011, Ekolist.cz (v rámci grantu Rok jinak Nadace Vodafone)
hostující šéfeditor, školitel, konzultant
Díky grantu Nadace Vodafone pracoval Jan Rybář ve zpravodajském serveru Ekolist.cz jako konzultant a školitel – zabýval se především přenosem know-how ze špičkových médií do neziskového sektoru.

Leden 2010 – prosinec 2010: časopis Travel Digest
Šéfredaktor
Šéf respektovaného cestovatelského časopisu Travel Digest (vydavatelství Atemi), odpovědný za koncepci, výběr textů i fotografií a klíčové materiály.

Jan Rybář v Iráku
V Iráku na konci války. 2003

Červen 1997 – prosinec 2009, deník MF DNES
Reportér, šéf zahraničního oddělení
Po více než 12 let patřil Jan Rybář ke klíčovým postavám zahraničního zpravodajství deníku MF DNES, po dva roky též toto oddělení řídil. Jako reportér pokrýval mnoho klíčových zahraničních událostí tohoto období: války v Čečensku, Afghánistánu, Iráku, získal rozhovory od mnoha vlivných politických osobností, například od současného britského premiéra Davida Camerona, byl jedním z mála českých novinářů, který se dostal dovnitř americké věznice na Guantánamu

1996 – 1997: České vysílání Rádia Svobodná Evropa
Novinář
Na poloviční úvazek působil v polistopadovém českém vysílání Rádia Svobodná Evropa.

 

Jan Rybář – Vzdělání

Historky z konce světa
První cestopis…

A. Doktorské studium (PhD): Fakulta sociálních věd UK v Praze: 1997-2005
Obor: Mezinárodní teritoriální studia, Institut mezinárodních studií
Téma disertační práce: Mocenský střet o naleziště ropy a plynu v oblasti Kaspického moře (práce vydána knižně pod názvem: Kavkaz, Rusko a „nová velká hra“o kaspickou ropu, vydavatelství Eurolex Bohemia, 2005)

B. Postgraduální studium (MLitt, Master of Letters): Strathclyde University, Glasgow: 1995-1996
Obor: Journalism Research (Program spoluorganizovaný University of Glasgow), Téma disertační práce: Northern Ireland Peace Process

C. Magisterské studium (Mgr): Přírodovědecká fakulta UK v Praze: 1989-1995
Obor: Hydrogeologie a inženýrská geologie

Jan Rybář – další zaznamenáníhodná fakta:

V akci…

– 2004: první místo v prestižní fotografické soutěži Czech Press Photo za fotografii z kavkazského Beslanu

– 2009: kniha Historky z konce světa byla v anketě časopisu GEO a serveru Hedvábná stezka zařazena mezi TOP 30 nejlepších česky psaných cestopisů všech dob

– 2010: jeho rukopis Čtvrtá kostka obsadil neoficiální druhé místo v Literární soutěži Knižního klubu. Stal se jediným titulem, který kromě vítězné knihy vybrala komise ze 74 rukopisů k vydání. Knihy se dosud prodalo přes 10 000 kusů.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Víkendová sleva 500 Kč na kurzy i poukazy  Zjistit víc
close
open