Kurz focení iPhonem: fotokouzla, tipy a triky, jak na lepší fotky

Fotíte iPhonem? A umíte z něj pro Instagram nebo prostě rodinné focení vytáhnout opravdu maximum? Každopádně vás zvu na mů nový kurz – vyzkoušíme si spoustu tipů a triků pro focení jako takové, ale také pro rychlou úpravu mobilních fotek. Bez “trochy čarování” to zkrátka nejde a je škoda si to nezkusit. Protože iPhone dokáže ještě víc, než se zdá – a právě to vás chci naučit. 

Po “koronavirové přednášce jsou kurzy zpět,  prázdninové termíny se velmi rychle obsadily, tedy jsem vypsal nová data až do října.. Těším se na vás!

Plus pokud byste nestíhali přijít na kurz tradiční, nově nabízím též  devítihodinový balíček  online kurzů focení iPhonem.)

Termíny kurzů, Praha 1:

2020

Sobota 5. září 2020, (6 h) 10:00-17:00 h   0 VOLNO /   9 OBSAZENO
Neděle 4. října 2020, (6 h) 10:00-17:00 h   0 VOLNO /  7 OBSAZENO
Neděle 22. listopadu 2020, (6 h) 10:00-17:00 h   7 VOLNO /  0 OBSAZENO

Další termíny budeme přidávat podle zájmu…

Cena celodenního kurzu: (6 h): 2900 Kč

Kde:  Klub cestovatelů, Masarykovo nábřeží 22, Praha 1, mapa zde. Zhruba hodinu si budeme hrát v učebně, poté vyrazíme ven fotit, to samé uděláme i odpoledne. Na každý pár platí: teorie minimum, praxe maximum. 

poušť v Maroku
Poušť v Maroku, iPhone X, mírně upraveno v Instagramu.

Opatření v souvislosti s Covid-19

 • snížil jsem maximální počet účastníků na 7 (9 zůstává pouze tedy, když dorazí dvojice), každý má tedy k dispozici vlastní pohodlné křeslo, a dodržujeme tedy bezpečnou vzdálenost
 • omezili jsme pobyt v učebně, většinu času nyní trávíme venku
 • pokud by to situace vyžadovala, budou kurzy jako na jaře probíhat v oblíbeném formátu “venku s procházkou”, tedy zcela bez učebny
 • samozřejmě: uvnitř přednáším v roušce – a roušku mají i účastníci
 • zkrátka: maximálně se snažím zachovat skvělou atmosféru, a zároveň bezpečí účastníků
 • díky moc za podporu!

Lektor: Já, tedy Honza Rybář. Na kurzech Fotografem za jediný den focení mobilem stále více zkoumáme, tak jsem se mu rozhodl vyčlenit speciální kurz zaměřený na iPhone (s nímž fotím mnoho let i já). Protože focení mobilem rychle dobývá svět. I proto, že mě prostě dávno baví – viz třeba můj účet na Instagramu (kde je 95 % fotek z mobilu).

Jak kurz objednat:  Kurz je možné objednat a zaplatit (kartou nebo bankovním převodem) přímo přes linky dole na této stránce.

Dárkový poukaz je možné koupit na konkrétní datum, nebo bez data (s platností na kurzy do konce března). Datum je však důležité vybrat co nejdříve. Rezervovat poukaz bez data je pak možné přes jednoduchý formulář dole na stránce.

Jak stornovat (= obchodní podmínky): do 14 dní po zaplacení je možné požádat o vrácení celé částky. Do 5. dne před konáním kurzu je možné změnit datum na jiné volné místo ve vypsaném kurzu. (Pozdější odhlášení už není možné, díky za pochopení.) Poukazy bez data platí tři měsíce od nákupu, termín je třeba zarezervovat co nejdříve, ideálně do dvou týdnů, aby byl co největší výběr termínů (přidáváme je dle potřeby a zájmu). 

Jak vidím focení mobilem? Zde rozhovor se mnou v Českém rozhlase

Pro koho je kurz určen: Pro kohokoliv, kdo fotí iPhonem, chce se posunout vpřed, má základní technické znalosti ovládání svého stroje včetně nákupu a zprovoznění nových aplikací. (Před kurzem je nutné koupit si jednu konkrétní aplikaci za cca 270 Kč, viz dále)…

Je třeba mít nejvyšší modely? Rozhodně ne! Osobně používám iPhone 11 Pro (před tím iPhone X a iPhone 6), ale pro kurz má smysl cokoliv od modelu iPhone 6s dál. Mít nejmodernější modely s dvěma objektivy tedy v žádném případě není nutné, byť součástí kurzu bude i rekapitulace toho, v čem se více objektivů opravdu hodí. (Pokud si nejste jisti, napište, zavolejte!)

Potřebuji ještě něco krom mobilu?
1. Co je nezbytné: umět zacházet s App Storem. Pro kurz je důležité, abyste byli schopni stahovat (a ideálně i platit) aplikace v App Storu, zkrátka měli základní znalosti ovládání iPhonu. Jinými slovy, vzpomeňte si na heslo do svého Apple ID, to bývá často boj…
2. Co je potřeba udělat: koupit jednu aplikaci. Osobně si focení iPhonem neumím představit bez aplikace ProCamera (cca 199 Kč) a jejího rozšíření Vivid HDR (cca 100 Kč). Bylo by skvělé, pokud byste si tuhle aplikaci pořídili před kurzem (důležitý detail: Vivid HDR je rozšíření, které se kupuje přímo v aplikaci, nenechte se tedy zmást stejně pojmenovanou aplikací přímo v App Storu, tu nebrat!). Mít tuhle aplikaci je podmínkou pro absolvování kurzu – a ručím za to, že mi nadávat nebudete.

Mánes, Praha
Fotit mobilem znamená užívat laciné efekty tak, aby to nebylo poznat… iPhone X.

Co je cíl kurzu:

 • Posunout vás výrazně vpřed – a to díky zkoumání aplikací a různých funkcí v učebně a poté zkoušením v ulicích Prahy. A vysvětlit, že bez triků to prostě s mobily nejde.
 • Vnutit vám pár kapek teorie: Proč je důležité umět i na mobilu občas nastavit pár věcí (hlavně ISO) a zbavit se tak věčně rozmazaných fotek.
 • Proč je šikovné/nezbytné používat HDR aplikace á la ProCamera – tedy “skládat” fotky ve složitém světle z několika obrázků.
 • Ukázat si, v čem zadarmo upravovat fotky, proč se k tomu skvěle hodí Instagram a proč není špatné vzít na milost program Google Fotky.
 • Praxe: Jak se neutopit v teorii a “laciných efektech”, a jak vše zvládnout přímo v ulicích – tedy základní kompoziční fígle při focení mobilem.
Pole
Je to za hranou? Není to za hranou? Aneb proč to nejde bez speciálních aplikací…

 

Pozor, počet míst je omezen (na maximálně 9) a čekám jako obvykle velký zájem, proto doporučuji neváhat! 

Dárkový poukaz kurz fotografování iPhonem
Na kurz je možné zakoupit dárkový poukaz, na konkrétní datum i bez něj.

Jak na objednávku: Vyplňte, kurz je možné objednat a zaplatit za pár vteřin přes linky níže. Případně samozřejmě napište přes formulář nebo přímo na mail (kurzy@amaze.cz), nebo zavolejte 602 191 264 (Jan Rybář)

Věděli jste, že iPhone umí nasimulovat efekt rozmazané vodní hladiny nebo proudící vody? Je to už dost za hranou, ale proč si nehrát, že? I to si na kurzu ukážeme… Neapol a iPhone X.

Co vše se dá s mobilem provádět:

Rychlá objednávka kurzu nebo poukazu

 

 

 

Katalogové shrnutí dat:Neděle 12. července
Klub cestovatelů
Masarykovo nábřeží 22 Praha 1,


Neděle 2. srpna
Klub cestovatelů
Masarykovo nábřeží 22 Praha 1,


Sobota 5. září
Klub cestovatelů
Masarykovo nábřeží 22 Praha 1,

Nic více už tu není...