Jak lépe fotit mobilem – 6 rychlých rad

Jak dostat z mobilního telefonu co nejlepší výsledky? Pro jeden časopis jsem sepsal krátký souhrn toho, co je při focení mobilem vědět a dělat. Třeba se bude hodit a ani nemusíte chodit na můj Kurz fotografování mobilem!

1. Smiřte se s tím, že mobil umí dobře jen něco

Mobily “umí” stále lepší fotky a v optimálních podmínkách dokáží v určitých situacích velmi zásadně konkurovat “pořádným” foťákům. Je ale důležité mít v hlavě ujasněné, kdy čekat dobré výsledky, a kdy je třeba se smířit s tím, že to prostě nebude ono…

Focení mobilem
Mobil si nejlépe poradí tam, kde jsou hezké barvy a hezké světlo. Iphone 6 + aplikace ProCamera

Tedy: nejsilnější v kramflecích bude mobil v dobrém světle a prostředí plném barev – pokud vyrazíte na podvečerní procházku na louku, na obloze poplují obláčky, vše bude nasvíceno jemným hezkým světlem, fotky dopadnou skvěle. A je prostě dobré mít v hlavně jasno v tom, kdy to naopak nemá moc smysl: když bude světlo mizerné, bude ho málo, nebo kolem nás bude tak nějak šedivo.

2. Naučte se chodit blízko

Objektiv mobilů je širokoúhlý – a pro hezké focení s ním je tedy dobré vědět, že i tu platí obecné fotografické pravidlo: je důležité chodit blízko. Příklad na vysvětlenou: zkuste vyfotit scénu “dítě + les + hrad” obvyklým (nedobrým) způsobem, že prostě cvaknete z pár metrů. Pak to zkuste lépe – popojděte k dítěti blíž, opravdu blízko, až “na dotek”, a zkuste do obrázku nacpat dítě zhruba do pasu výše (hlavu “cpěte” do horní poloviny snímku a do strany, ne na střed), přimíchejte onen hrad na kopci, o lesu nemluvě. Vidíte, jak fotka vypadá lépe? Focení zblízka zkrátka vytváří fotky, které dokáží vyprávět příběhy.

3. Nefoťte portréty, dopadne to bídně

Jednu věc jste si už určitě všimli – pokud si řeknete “hm, chci si cvaknou jen hlavu mého milého manžela či dítěte” a vyfotíte mobilem jen a pouze jeho hlavu, výsledek bude bídný, prabídný. Totiž: chodit blízko je třeba s mírou, pokud budeme blízko moc, hlavu (nebo cokoliv jiného) ošklivě zdeformujete… Na to pozor! Hezký portrét prostě mobilem (tedy jeho objektivem) vyfotit vlastně nejde (pravda, novější iPhony i další typy mobilů už mají objektivy dva, což tento chyták dílem řeší)…

Reklama

4. Nebojte se upravovat, bez toho to nejde

Kurz focení mobilem
Původní fotka…

Fotky z mobilu je obvykle potřeba upravovat, bez toho to prostě nejde – často tím prostě “doháníme” technologické limity malého čipu a malého objektivu. Navíc: svět mobilních fotek tak nějak “počítá” s tím, že podoba obrázků bude divočejší než u běžného focení.
Na úpravy fotek existuje mnoho dobrých aplikací – opravdu šikovná je například aplikace pro Instagram. Jen je potřeba znát trik, jak fotku upravit a uložit bez toho, aniž by bylo nutné ji sdílet.

Tedy: těsně před zmáčknutím “sdílet” se přepněte do letového režimu – když pak čudlík použijete, aplikace vám (logicky) řekne, že nastala chyba. Ale v tu chvíli už bude upravená fotka uložena v mobilu mezi ostatními.

Focení mobilem
… a ta samá fotka mírně upravená v Instagramu.

5. Objevte nastavování ISO

Existují situace, kdy mobil (i jakýkoliv jiný foťák) prostě fotku vyfotí špatně, rozmazaně… Klasický příklad: dítě pobíhá v kavárně někdy navečer, světla už není mnoho, pohyb je rychlý – výsledek: fotka je rozmazaná. Lék je poměrně jednoduchý: najděte na svém mobilu nastavení hodnoty citlivosti (ISO) a zvedněte ji. Foťáku tak vlastně dáte pokyn, aby fotka vznikla kratším časem a rozmazaná (snad) nebyla. S hodnotou ISO to moc nepřežeňte, vyšší ISO znamená horší kvalitu fotky, která může mít hodně tzv. šumu. (Majitelé iPhonu brzy zjistí, že jejich stroje nastavení ISO neumožňují – je tedy třeba najít nějakou aplikace, bezplatná stačí…)

6. Hrajte si s HDR

HDR je trochu tajuplná zkratka, ale při focení mobilem dokáže opravdu výrazně pomoci… O co jde? Řečeno zjednodušeně, HDR řeší (u mobilů i foťáků) zásadní chyták: jak zařídit, aby na obrázku plném světel a stínů bylo vidět to, co vnímá naše oko. Například: jak to udělat, aby bylo něco vidět z horského údolí, které je ve stínu, a nad ním se vypíná hora nasvícená sluncem. HDR aplikace udělají dvě nebo více fotek a ty pak (zhruba řečeno) smíchají, aby tam místo stínu bylo i ono údolí.

HDR
Jediná šance, jak vyfotit Konstantinův oblouk je HDR, tedy „smíchání“ dvou (či více) obrázků…

Zkuste, uvidíte, jak zázračně to funguje… Co pro to udělat? Stáhnout si nějakou aplikaci a hrát si – jen pozor (!), zkratku HDR najdete i přímo v mobilu, to je však téměř vždy jen takové nepříliš funkční šidítko. Fungovat bude jen to, co vytvoří nějaká slušná samostatná HDR aplikace, obvykle je dobré investovat pár eur do něčeho lepšího. Jako uživatel iPhonu už bych nemohl žít bez aplikace ProCamera s modulem Vivid HDR – obé dohromady přijde na cca 8 EUR.

Reklama

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Víkendová sleva 500 Kč na kurzy i poukazy  Zjistit víc
close
open