Jak vybrat digitální fotoaparát

Zrcadlovka, nebo něco menšího?

jak vybrat fotoaparát
Těžké rozhodnutí: Kolik toho s sebou vlastně chcete „vláčet“?

Nejčastější foto-otázka zní: Co si mám koupit za foťák, abych měl/a lepší fotky?

Odpověď: Ve foťáku to vůbec není, kupte si cokoliv, ale hlavně investujte trochu času do zkoumání toho, co ta chytrá věcička umí. Jinými slovy: pokud se vám fotky nelíbí, v 90 procentech to není chyba stroje, ale vás (všimli jste si, že vám občas neváhám říct pravdu přímo do očí, že?).

Upozornění: ač se snažím tento web pravidelně aktualizovat, někdy může být mírně zastaralý, proto doporučuji prozkoumat spíš podrobnou verzi toho samého textu na mém specializovaném webu Fotoguru.cz, kde je vše v popsáno v několika článcích:

1. Jak vybrat foťák a nenaletět 
2. Jak vybrat zrcadlovku
3. Jak vybrat kompakt, bezzrcadlovku, zkrátka něco malého
4. Co koupit právě dnes – vše v jedné přehledné tabulce (Nejaktuálnější přehled dle situace na trhu)

Těch deset procent, v nichž je možné něco svádět na fotoaparát, tvoří ty případy, kdy už jsou technické parametry kamery opravdu tak špatné, že vám podtrhávají nohy. Obecně (opravdu hodně obecně) lze říct, že stroj starší cca šesti let už může opravdu zaostávat (například hodně „šumí“ při vyšších hodnotách ISO, kvalita je nevalná kvůli nízkému rozlišení, atp.).

Reklama

Z druhé strany: máte-li stroj starý maximálně pár let a dali jste za něj alespoň 4000 – 5000 Kč, máte v rukou vskutku chytrou věc, z níž se toho dá vytáhnout opravdu hodně!

Totiž: nikdy se lidé toužící po fotografování neměli tak dobře – už za cca 16 – 17 000 Kč se dá koupit fotoaparát schopný produkovat obrázky, o nichž se ještě před deseti lety nikomu ani nezdálo.
Buďme ale konkrétnější – co si tedy koupit? Záleží na tom, k čemu aparát potřebujete, jak často a co budete fotit, jak objemnou foto výbavu jste ochotni s sebou tahat. Nu a též samozřejmě i na tom, kolik jste ochotni investovat.

Jak vybírat fotoaparát – možnosti:

1. Chci fotit příležitostně a mít foťák po ruce (tj. v kabelce či kapse)

S mírnou nadsázkou řečeno, cokoliv koupíte, a nebude to zcela nejlacinější věc, vám dobře poslouží, i když dramatické vylepšení foťáků v mobilních telefonem nemilosrdně likviduje cenovou kategorii 6000 – 9000 Kč, tedy bych spíše doporučoval přece jen investovat trochu víc.

Radit konkrétní typy nemá moc smysl, protože zítra, neřku-li za dva měsíce, se objeví typy nové. Možná bych přece jen doporučil držet se značky Canon či Nikon, ale ani jinými rozhodně nic nezkazíte! I kompakt, tedy opravdu malý foťák, může nabídnou skvělé výsledky – jen si je třeba dosti připlatit (opravdu skvělý je například Sony RX100 III).

2. Chci fotit víc, na cestách, na výletech, všude

V tomto případně moje doporučení zní: kupte si zrcadlovku. Totiž: marná sláva, zrcadlovka je zrcadlovka a obrázky z ní budou lepší – a navíc se s ní naučíte mnohem rychleji mnohem více věcí. Co je důležité: jak si možná všimnete, až budete pátrat po nejlepším nákupu, zrcadlovky se prodávají v setech buď s jedním, či dvěma objektivy. Rozhodně si kupte set se dvěma objektivy, tedy se „základním širokoúhlým“ plus s teleobjektivem. (Teleobjektiv, jak si brzy řekneme, totiž není jen na přibližování nosorožců v Africe, ale i na fotografování celé řady „obyčejných“ obrázků, třeba portrétů – tedy bez něj se nedá žít!)

Co tedy koupit? Co člověk, to názor, já bych v tomto případě doporučoval držet se výhradně dvojice Canon nebo Nikon, a nebát se „levnějších“ řad. U Nikonu například řady Nikon D3100, D3200, Nikon D3300, D5100….Nikon D5500 nebo řady Canon 650D, Canon 700D, Canon 760D (atp.). Sety se dvěma objektivy přijdou řádově na 15 – 23 000 Kč. A opravdu dokážou zázraky… (A mimochodem, nová řada  reprezentovaná zatím modelem Canon 100D je též velmi povedená – a nabízí vůbec možná nejlepší poměr cena/výkon).
Pokud si v souladu se známým pořekadlem myslíte, že nemáte dost peněz, abyste si kupovali zrovna ty „nejlevnější“ zrcadlovky, vězte, že v tomto případně tato pravda neplatí – samozřejmě je možné koupit i řady vyšší, ale moje upřímná rada zní: výsledky nebudou rozhodně úměrné tomu, že za set dáte o deset či patnáct tisíc víc.

Samohzřejmě, třeba Nikon D7200 je skvělý stroj, ale krutá pravda je taková, že o cca deset tisíc levnější (již zmíněný) Nikon D5500 dokáže přinejmenším to samé…

Chcete-li výš, pak budete muset sáhnout ještě poněkud hlouběji do kapsy (viz bod 4).

Více otázek? Ptejte se na mé stránce Fotoguru.cz

3. Zrcadlovka je moc velká, ale chci mít dobrý foťák

Tahle kategorie je opravdu chyták – v poslední době firmy produkují právě v ní nebývalé množství novinek – a není divu, tahat s sebou jen základní zrcadlovkovou výbavu bývá často opravdu těžké (doslova a do písmene). Výsledky těch mezistupňů (tj. například tzv. bezzrcadlovek) jsou často opravdu skvělé a každým rokem se zlepšují…

Není snad vůbec snadné najít ony poklady, které jsou za rozumné peníze, a přitom skvěle fotí… Jedinou opravdu jasnou možností je povedný foťák Sony A6000, který za cenu zrcadlovky nabízí opravdu v zásadě stejný výkon (a má i hledáček). Pokud se bez hledáčku obejdete (což jde), stejně dobře poslouží i Sony A5100.

Skvělé výsledky získáte i z Canonu M3, za úvahu (byť trochu opatrnou) stojí případně i Canon G1 X Mark II). Velmi se mi též téměř kapesní foťák Olympus OM-D E-M10. A samozřejmě i nebo Nikon nabízí skvělé kousky – třeba řadu Nikon Coolpix A.

Skvělé, až kultovní stroje nabízí i Fujifilm,  ty ovšem už vyšší cenou přesahují klíčovou kategorii 15-25 000 kč. Jde o Fujifilm X-E2 a Fujifilm X100T, skladný retrofoťák s pevným objektivem 35 mm (což je tedy cestovatelský sen…).

A též musíme zmínit ještě jednu kategorii, která rychle dobývá srdce těch, kterým jsou i výše zmíněné foťák moc velké a chtějí něco, co se doslova vleze do kapsy… Tam kraluje slavný a opravdu skvělý kompakt Sony RX100 III (stojí kolem 20 000 Kč), případně i jeho nejnovější verze Sony RX100 IV, která je ale ještě výrazně dražší.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

4. Chci opravdu skvělý fotoaparát

Pokud opravdu chcete to nejlepší, co je, doporučuji položit si nejdříve otázku, zda jste již skutečně schopni vyždímat z obyčejné zrcadlovky naprosté maximum a toužíte po něčem opravdu dokonalém. Pokud to tak je, prosím! Jen pozor na cenovku – opravdu nedoporučuji kupovat něco mezi základními řadami a těmi profesionálními (či tzv. poloprofesionálními). Zajímat by vás jistě měl legendární Canon EOS 5D Mark iii, případně například Nikon D800 (či retro „full frame“ Nikon Df). Pokud si je pořídíte, opravdu se vám otevřou ještě jiné světy. Vstupenkou je, že za základní výbavu, tj. tělo plus dva tři slušné objektivy, dáte nejméně sto, spíš sto padesát tisíc.

A nejlepší na závěr: už dlouho se chystám k experimentu, kterým dokážu, co říkám lidem na kurzu: že pokud vezmeme lepší kompakt (za cca 8000 Kč) a zrcadlovku za 150 000 Kč, a oběma vyfotíme stejnou, dobře nasvícenou a relativně stabilní banální scénu (třeba něčí postavu na Staroměstském náměstí), rozdíl v obou fotkách nebude nijak drasticky velký.

Rozdíl se pozná až ve chvíli, kdy fotky budeme zvětšovat na velikost půlky fotbalového hřiště. Anebo tehdy, kdybychom začali fotit koňské dostihy nebo dechberoucí panorama amazonského deštného pralesa. Pak teprve bude onen rozdíl vidět.

Tedy jinými slovy: ve foťácích to je méně, než si myslíte. Hlavní je umět ten stroj ovládat. A vytáhnout z něj maximum.

Podrobnější verzi tohoto článku najdete na mém webu Fotoguru.cz těchto textech:

1. Jak vybrat foťák a nenaletět 
2. Jak vybrat zrcadlovku
3. Jak vybrat kompakt, bezzrcadlovku, zkrátka něco malého
4. Co koupit právě dnes – vše v jedné přehledné tabulce (Nejaktuálnější přehled dle situace na trhu)

Všechny díly:

1. Jak vybrat fotoaparát

2. Režimy fotoparátu

3. Iso, čas, clona

4. Harmonické pozadí

5. Focení a kompozice

6. Blesk a světlo

Reklama

33 komentářů

  1. Tak jsem zase našel DOBROU stránku o focení. Kde mě neříkají kup, kup,kup,kup. Ale říkají foť, foť, foť, foť.

  2. Michal Simon

    Uff!
    Měl jsem sice v plánu dělat něco úplně jiného… ale Vaše stránky mne přenesly někam daleko… Jsem sice z černobílé generace, pro kterou polovina kouzla fotografie spočívala ve sdílení tajných receptů jemnozrnných vývojek, tajemných slov hydrochinon, siřičitan apod. – ale myslím, že to HDR tedy vezmu na milost. Tedy upřímněji, že se to pokusím naučit plnokrevně v Rawu…:-).
    A ještě poznámku- prý jen dokonalý profesionál se nestydí popsat složité věci jednoduše, pochopitelně a ještě přitom probudit jiskru nadšení. A Vám se to daří. Díky! Michal

  3. Vážený pane Simone, díky moc za opravdu milý komentář. Tak to jsem rád, že jsem Vás uvrhl v experimentování a „hraní si“. O to, řekl bych, ostatně jde především… Tak držím palce, ať experimenty s HDR dopadnou dobře… A díky též za poznámku o jednoduchém popisu složitých věcí – inu, snažím se! A ve fotografování to zrovna většinou jde vcelku dobře… Ještě jednou díky a hodně zdaru! JR

  4. Jiřka Chlebovská

    Skvělá stránka. Vaše fotografie jsem velmi ráda shlédla na výstavě v Ostravě, včetně Vaší vítězné. A kde jsem se dozvěděla o Vaší webové stránce? Z časopisu „Svět ženy“ č. 4/2013 Ročník 14
    článek: Fotím, fotíš, fotíme.

  5. Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu. Chtěla bych si koupit fotoaparát, jsem začátečník-amatér, často cestuji, tudíž fotím hlavně na cestách, ale nechci se tahat s digitální zrcadlovkou. Je možné pořídit kvalitní a pěkné fotografie s Canon PowerShot SX510 HS? Děkuji moc.Ivana

    • Dobrý den,
      já bych Vám ten foťák spíš rozmlouval – tento konkrétní neznám, ale před pár lety právě jeden kousek z podobné řady patřil k foťákům opravdu nepovedeným… Skoro, pokud nechcete tahat zrcadlovku, bych doporučoval něco typu Canon G15, G16 případně G1 X… JR

  6. Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu, chci se začít věnovat fotografování (jen rekreačně), ale určitě bych si ráda pořídila zrcadlovku z těch levnějších řad jak píšete, problém je, že 15-23tis je pro mě velká suma, proto jsem přemýšlela o zrcadlovce z druhé ruky. Myslíte, že je to velký risk? Případně na co si mám dát pozor a odráží se na kvalitě zdrcadlovky množství pořízených snímků? Děkuji za radu 🙂

    • Veroniko, díky za Váš dotaz, leč rada je opravdu trochu záludná: já bych se nákupu z druhé ruky trochu bál. Dřív, v analogových dobách, platilo, že některé „držáky“ se skoro nadaly rozbít i já jich mám pár odkudsi z Ebaye… Ale pokud se bavíme o kategorii typu Canon 550D nebo Nikon D3100 atp, skoro bych se bál, že můžete snadno koupit už něco nepříliš funkčního. Na druhou stranu, při troše štěstí to může klapnout, ale určitě se držte foťáků relativně nových – tj těch, které byly vyrobeny v posledních max 3 letech. Ale pak spíš zvažte, zda nepočíhat na nějaký výprodej výběhových kousků. Například onen Nikon D3100 plus objektiv se prodával před pár měsíci i za něco mírně absurdního á la 8000 kč… zdravím, JR

  7. Velmi děkuji za radu, ještě využiji Vaší vstřícnosti a zeptám se nemáte tip na nějaký ten výběhový kousek, který by byl momentálně na trhu k dispozici? Také bych se ještě ráda zeptala na objektiv, píšete že pro začátečníka je prvotní výbava širokoúhlý a teleobjektiv (pokud jsem to správně pochopila), zatímco ten základní začátečník nevyužije, ale na jiných webech jsem se dočetla toto:

    Široúhlé objektivy jsou vhodné pro fotografování krajiny a a malých interiérů
    Základní objektivy jsou používány na krajinu a portréty
    Teleobjektivy jsou vhodné na fotografování zvěře a ptáků, sportu a vůbec všeho, k čemu se dá hůře přiblížit. Dají se rovněž dobře použít pro fotografování detailů.

    z čehož mi vyplývá, že pokud chci fotit krajinu, potrét a interiér mám si pořídit širokoúhlý objektiv a základní. Upřímně řečeno více důvěřuji Vám, ale jsem z toho trochu jelen, pokud bych si časem chtěla pořídit i druhý objektiv, tak pro který se vlastně rozhodnout? (ptám se abych si dopředu mohla vyhlédnout zrcadlovku, ke které bych si později mohla dokoupit i druhý objektiv, protože pro mě bude opět limitující cena, děkuji za rady a za práci, kterou na tomto webu odvádíte.

    • Dobrý den, třeba můžete zadat Nikon D3100 do googlu a vyjede Vám pár nabídek (většinou před heureka.cz) na tělo + objektiv plus minus 10 000 korun. Což je slušná cena (byť bych přece jen zvážil, zda neušetřit o pár tisíc víc a nekoupit něco mírně novějšího – když už, tak už).
      Ad objektivy: s těly zrcadlovek se prodávají tzv. setové objektivy, těch se klidně držte – s tělem vždy prodávají ten jeden širokoúhlý setový, plus ideální je koupit si rovnou i teleobjektiv. Jednak věci „přibližují“, ale hlavně jsou důležité na určitý typ záběrů, například portréty… Zdravím, JR

  8. děkuji 🙂

  9. Petr Konečný

    Dobrý den, díky za skvělý článek. Na vánoce jsem chtěl „lepší“ foťák, tak jsem si pořídil EVF digitál Fujifilm X-S1. Moje radost ale časem začala opadávat a v poslední době mě hlodá svědomí, zda jsem neměl raději sáhnout po nějaké základní zrcadlovce. Focení mě baví a rád bych fotil fotky s větším uměleckým záměrem(makro, krajina), ale přijde mi, že fotky nejsou dostatečně ostré a kvalitní a čekal jsem něco víc. Rozhodující pro mě byla cena a univerzální objektiv. Myslíte si, že je rozumné přejít na zrcadlovku? Nebo spíš nedokážu využít potenciál fotoaparátu a měl bych dál pilovat svoje dovednosti? Hodnotím se jako mírně pokročilý, fotím cca 2 roky. Díky

    • Díky za komentář! Já obecně lidem radím začínat se zrcadlovou – je snazší na ovládání a obrazová kvalita je zpravidla lepší… Ony totiž obecně objektivy s univerzálním rozsahem jsou vždy méně kvalitnější, než ty s rozsahem menším, tedy trochu na to pozor. Od Vašeho stroje bych tedy (upřímně) úplné zázraky nečekal, ale právě teď o víkendu jsem testoval Fujifilm X-M1 (cca 18 000 kč) a ten fotí opravdu velmi dobře… Zdravím, JR

  10. Dagmar Tenciánová

    Díky za skvělé stránky!!:-) Ve svých článcích/recenzích, ať už zde nebo na stránkách fotoguru, máte vše tak jasně a jednoduše napsáno, že i laik jako já chápe a rozumí!!:-) Vzhledem k tomu, že mi po letech odešel foťák do věčných lovišt vybírám a pooblížím se po novém fotoaparátu. Focení baví a protože se mi sokolský „srandavolejbal“ trošku vymknul z rukou a vlastně teď už vcelku pravidelně fotím i nejrůznější závody a akce dětí v oddíle, rozhodla jsem se jít do digitální zrcadlovky a posunout se od obyčejného „cvakání“ trošku dál a výš. Tedy původně jsem pošilhávala po něčem menším, po nějakém CSC foťáku jako např. Olympus E-M10, ale i ten mi byl rozmluven, stejně jako profikomkpakty s tím, že do špatných světelných podmínek jedině zrcátko. Momentálně se rozhoduji mezi Nikonem D5100 a Nikonem D3300 s objektivem 18-105 mm vr. Který z uvedených foťáků byste mi spíše doporučil? A myslíte, že je nutné si ihned pořizovat i externí blesk (jak mi tvrdí místní „fotospecialista“), nota bene když vím, že s ním se budu muset naučit žít a spolupracovat? Předem děkuji za odpověď.
    P.S. Doufám, že se mi časem povede zorganizovat výlet do Prahy a zúčastnit se některého z Vašich fotokurzů:-)

    • Dobrý den a díky moc za email, jsem rád, že ta moje „moudra“ k něčemu jsou. A ano, pokud chcete primárně fotit sport, zrcadlovka je rozhodně rozumná (a de facto jediná) volba… Volba mezi 5100 a D3300 je trochu ošemetná, protože ten první je obecně mírně lepší, ale starší – no a 3300 je nejnovější, leč přece je základní. Do značné míry to je, řekl bych jedno (nebo ještě trochu přidejte a kupce např. 5300). Jen doporučuji nekupovat ten objektiv 18-105, nebude Vám na sport stačit, tam už je třeba i něco delšího, tedy spíš si kupte tělo s dvěma setovými objektivy. A blesk obecně nutný není, ale zrovna pro sport typu volejbal v hala by se opravdu docela hodil… Zdravím! JR

      • Dagmar Tenciánová

        Díky za odpověď. D 5300 je už nad mé finanční možnosti, asi tedy vyhraje D5100. Jen tedy pokud doporučujete 2 setové objektivy – bude lepší jít do kombinace 18-55 + 55-200 nebo 18-55m + 55-300? Volejbal fotím spíš vyjímečně, spíše atletiku, gymnastiku (v obojím případě mám přístup přímo do sektoru resp. k nářadí) a sportovní hry dětí, jinak krajinky a momentky z výletů a akcí typu „čarodějnice“, Vánoce apod. Předem díky za názor. Přeji hezký den. DT

        • Obecně je lepší ten až do 300 mm, prostě jím uvidíte „dál“ – jen přiznávám, že tyto objektivy neznám osobně, a žel neumím poradit. Záleží i na ceně a kvalitě, na tom, jak „dobře kreslí“ – je to tak skoro vždy: lepší výkon v jednom směru je negativně vyvážen vyšší cenou anebo třeba horší kresbou… JR

  11. Václav Pech

    Dobrý den, zajímavé stránky i pojetí :-). Jsem také jeden z těch, kteří právě přemýšlí o koupi fotoaparátu. Byl jsem poměrně skálopevně přesvědčen, že se posunu dál a zakoupím nějakou zrcadlovku. Když jsem ale sledoval různé odborné diskuze na téma „jaký foťák“, narazil jsem i na kompakty s vyměnitelnými objektivy (konkrétně mě zaujala Olympus a řada PEN nebo OM-D). O nich se zde moc nezmiňujete – jde o senzor mikro 4/3. Podle některých „odborníků“ mezistupeň mezi začínající zrcadlovkou a profi zrcadlovkou. Zaujalo mě, že je tato řada výrobcem relativně podporována (dostatek objektivů i další vývoj fotoaparátů v řadě). Zajímal by mě Váš názor na tuto nezrcadlovku a zároveň lehký foťák se slušným vybavením. Děkuji

    • Dobrý den, ano ano, tyhle menší foťáky určitě za úvahu stojí, byť tedy právě to, na co se ptáte, je chyták: objektivy přibývají mnohem pomaleji a nikdy nikdo neví, kdy řada skončí či se převalí někam jinam. Z těch malých včetně OM-D E-M10 jsem pár testoval na http://www.fotoguru.cz, a ano, u těch horších je ambice být srovnatelnými s levnějšími zrcadlovkami, u těch dražších opravdu mířit ještě výš… Výsledky jsou zatím dosti různorodé… Problém je udržet se v rozumných cenových relacích. Třeba u Olympusu i Fujifilmu se dá nakoupit mnoho dobrého, ale stojí to pak opravdu dost… Inu: jasná odpověď prostě zatím není.

  12. Jen bych apeloval na nové nadšence, aby po přechodu z kompaktu na zrcadlovku s ní nepraštili. Počáteční snímky budou pravděpodobně horší, než z kompaktu. 😉

    • Díky za poznámku, to máte tedy pravdu – to se může stát…A má to dokonce i „vědecké“ vysvětlení – ony kompakty jsou z definice nastaveny tak, aby například zvýrazňovaly barvy – svátečním fotografům se to líbí… No a realistické barvy ze zrcadlovky pak mohou vypadat zkrátka nudně.. JR

  13. Dobrý den,
    díky za Váš skvělý článek, který je věcný, užitečný a srozumitelný. Již nějaký čas se rozhoduji pro koupi nového, univerzálního foťáku (focení na výletech, rodina, včely …), s dobrým poměrem cena/výkon, dlouhou životností. Doposud jsem se spíš přikláněla k dobrým kompaktům, ale zvažuji i možnost vyměnitelných objektivů či jednodušší a ne příliš těžké zrcadlovky, prostě něco, s čím se člověk naučí trochu lépe fotit. Po pročtení nejrůznějších recenzí mi zůstaly v hledáčku následující, ze kterých si nemohu vybrat jasného vítěze: Fujifilm X30, Fujifilm X-M1, Pentax Ricoh GR, Canon EOS 100D. Mohu Vás poprosit o radu, který z foťáků by byl nejvhodnější? Moc děkuji.

    • Dobrý den, z těch variant byl byl rozhodně pro Canon 100D, a doporučuji koupit ho hned s dvěma objektivy, v setu se dvěma (mírně staršími) se dá koupit za cca 14 000 kč, co je opravdu skvělý poměr cena/výkon… JR

      • Dobrý den,
        děkuji za odpověď. Až se začnu s foťákem seznamovat, dle Vaší rady nebudu číst přiložený návod a určitě se těším na jeden z Vašich kurzů, kterého bych se ráda v některém z podzimních termínů zúčastnila :-). Zdraví Lenka Kolářová

  14. Dobrý den,

    chtěl bych se zeptat, jak je dramatický rozdíl mezi Nikon D3300 a D3200. Vím, že jste někde uváděl, že je lepší si pořídit D3300. Ale kdyby se mi naskytla rozumná koupě z druhé ruky, je opravdu kvalita D3300 o tolik lepší? Chci to pouze pro soukromé účely, focení dcery, výlety, občas ve volném čase si zkusit různé možnosti dle Vašich článků, ale vždy pouze pro vlastní potěšení. Mám doma kompakt, sice dělá pěkné fotky, ale přece jen různé nastavení je tam omezenější a zdlouhavé, takže fotím hlavně na automat. Takže bych chtěl obyčejnější zrcadlovku, ze které se dá vymáčknout aspoň trochu slušná fotka, můžu si s nastavením pohrát (beru hlavně čas, iso a clonu – různé režimy ve foťáku mě jsou jedno) a hlavní očekávání je to, že prostě podařená fotka bude o něco víc jak podařená fotka z kompaktu.

    Stačí mi pouze stručná odpověď typu: Dej o pár kaček na víc a kup D3300 a neotravuj a nebo ty tvoje účely by měla D3200 postačit 🙂

    Díky za Váš čas.
    Mějte se

    • Dobrý den, v tomto případě bych opravdu investoval pár kaček navíc – on ten rozdíl je opravdu poměrně zásadní (není to tak vždy a někdy vůbec ne, ale tady ano…)… JR

  15. Super, děkuji. Potřeboval jsem slyšet něco, na základě čeho se rozhodnout. V tom případě mám jasno 😉 Díky

  16. dobry večer, ráda fotím daleké krajiny-vyhledy, např.z Krušných hor výhled na Středohoří. Krajinu, ale i klasiku psa, momentky. Zároven me asi neužije na zdlouhavé nastavování aparátu. Co poradíte do 15000,- ?Děkuji

  17. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký máte názor na canon EOS 1200D. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, už bych se mu spíš vyhnul a hledal něco levného, ale pořád slušnějšího, á la Canon 100D nebo i Canon 1300D… Zdravím, JR

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Víkendová sleva 500 Kč na kurzy i poukazy  Zjistit víc
close
open