Režimy fotoaparátu

Režimy fotoaparátu, který vybrat?

To jsou ony – režimy fotoaparátu (zde na Canonu 700D)… V reálním životě má smysl používat pouze tři… Repro: Canon.cz

Dobrá, fotoaparát tedy máte, výborně! A teď nad ním možná trochu bezmocně sedíte, jste zoufalí z množství tlačítek, koleček a položek v menu, z nichž rozumíte každému dvacátému.

Zoufalí nebuďte, naprostou většinu těch funkcí nebudete (přinejmenším v začátcích) vůbec potřebovat. Hlavně ale neudělejte to, co udělá 95 procent novopečených majitelů: že rezignovaně zavřete manuál a zkusíte, zda to náhodou nefotí i bez toho, aniž byste ty čudlíky zkoumali.
A ouha! Ono to fotí, a krásně to fotí! Občas to je nějaké rozmazané, no ale co, fotí to!
Na to vážně pozor – právě jste podlehli velmi klamavému mýtu: že totiž ty fotoaparáty opravdu vše udělají za vás. A že vše je možné nechat na nich, protože – když už ten stroj stál dvacet tisíc – tak přece musí fotit sám!
Jenže tak to není, stroj toho opravdu udělá hodně za vás, ale pokud trochu nepochopíte, co se v něm děje, nikdy z něj nevytáhnete ani zlomek toho, co umí. Chcete-li se zachránit, rychle začněte zkoumat alespoň to základní, tedy tzv. režimy, v nichž fotoaparát pracuje.

Tedy se podívejte na ono (většinou) kolečko s tajuplnými značkami, jako je P, M atp. Těmito zkratkami dávám kameře pokyny, co má dělat ona, a co si raději necháme v rukou my.

Režimy fotoaparátu – přehled:

1. Režim: Plná automatika – Zkratky: AUTO, zelený obdélníček, zelený fotoaparát

Nastavením plné automatiky se vzdáváme jakékoliv kontroly nad fotoaparátem, neboť stroj si vše, ale úplně vše, nastaví za nás. Dostaneme se tak do role pouhých mačkačů. To nechceme. Tedy ten program přestaňte používat. Tečka. (Já vím, že v tomto režimu fotografuje drtivá většina lidí, co na planetě Zemi mají fotoaparáty, ale pro jednou věřte mému arogantně kategorickému NE, vážně to nestojí za to. )

Pravda je, že levnější i dražší fotoaparáty mají i řadu automatických programů typu Sport, Portrét, Sníh atp. Jejich volbou umožníte fotoaparátu onu plnou automatiku přece jen nastavit trochu lépe. Tyto programy si tedy nezaslouží celkové zatracení, nicméně, pokud mohu radit, i zda platí mé kategorické: NE!

Reklama

2.  Režim P – magická programová automatika

Režim „P“, tedy „péčko“ je režim fotoaparátu, bez nějž se při běžném fotografování téměř nedá žít (nebo by to byl trochu otravný život). Je to také program automatický, tedy kamera si to podstatné nastaví sama, ale stále máme kontrolu nad zásadními parametry, především nad nastavením ISO (o tom viz níže) či zapínání/vypínání blesku. A v tom je prostě zásadní rozdíl mezi P a plnou automatikou, kterou jsem vám o odstavec dříve zakázal používat.

Na fotoaparátu sice pořád necháváte, jakou nastaví kombinaci času a clony (viz dále), ale můžete ji bleskurychlým otočením nějakého kolečka poupravit, o ISO nemluvě. Zkrátka, je to režim vskutku užitečný, a možná byste se divili, že ho užívá mnohem více profesionálů, než by se vám mohlo zdát (a než oni přiznají).

3. Režim M – jako manuální režim fotoaparátu

Jak název napovídá, manuální režim je režim, v němž si vše nastavujeme sami a naše kontrola je tak opravdu kompletní. Občas na svých kurzech slyším, že na jiných workshopech prý lektoři říkají, borci musí zásadně fotit na manuál. Není tomu tak. Manuální režim je skvělá věc a je zásadní umět s ním zacházet. Ale borci umějí skvěle ovládat svůj foťák a dobře tedy vědí, že obyčejné „péčko“ zvládne v dobrých rukou taktéž mnohé – a někdy je prostě zbytečné ztrácet cenné vteřiny manuálním nastavováním. Samozřejmě, existuje řada případů, kdy se to více než hodí… Ale tam zatím v našem dnešním mikrokurzu nejsme.

4. Režimy Priorita času, priorita clony

Další dva režimy jsou pro někoho skvělými doplňky, pro jiného naopak základem všeho. Prvním je režim priority času (Tv, S). Nastavíte si čas, tedy to, na jak dlouho závěrka bude pouštět světlo na čip – a clonu za vás automaticky dopočítá fotoaparát. V praxi se to hodí při hodně pohyblivých či divokých akcích – třeba při fotografování válek, dostihů či dětí na hřišti. Pokut tam nebudete mít nastavený krátký čas, třeba 1/250, prostě to bude mázlé.

Priorita clony (Av, A) nám zase dovolí nastavit napevno clonu (tedy to, jak velká či malá bude „štěrbina“ v objektivu, kterou do aparátu proudí světlo), a nechat stroj automaticky „dohodit“ čas. A kdy se to hodí? Třeba tehdy, když fotíte krajinu s nějakým popředím, a nechcete, aby clona byla moc nízká, a s ní i hloubka ostrosti, zkrátka aby vše bylo pěkně ostré. Naproti tomu se nám při focení portrétů hodí to, aby clona byla co nejmenší a s ní i hloubka ostrosti – jinými slovy, aby vámi focená postava byla ostrá, ale vše za ní se tak krásně rozmazalo…

 

Všechny díly:

1. Jak vybrat fotoaparát

2. Režimy fotoparátu

3. Iso, čas, clona

4. Harmonické pozadí

5. Focení a kompozice

6. Blesk a světlo

Reklama

4 komentářů

  1. Dobrý den,
    Režim P od slova Profesionál ;-), jak píše Ken Rockwell (jeho web už také není to, co býval). A k tomu je užitečné automatické nastavení ISO. (Rozdílné nastavení ISO pro každou fotku považuji za největší přínos digitální techniky proti analogové. A pokud to jde automaticky, o to lépe). U automatického ISO si někde v menu přednastavit maximum (ještě přijatelná nekvalita díky šumu) a rychlost změny. Na kolečku mít připravenou možnost kompenzace expozice po 1/2Ev (1/3 je zbytečně jemná a pomalá). Na naprostou většinu situací tohle nastavení vyhoví. Když to jinak nejde (výjimečně), tak přepnout na A, nebo T.
    PS:
    (Úplný manuál používají hlavně někteří mírně poučení začátečníci, pro které není důležité focení, ale především machrování v různých internetových diskuzích. 😉

  2. Krasne napsane!A souhlasim s panem Jaroslavem ohledně manuálního nastavení.Mám kamarádku a má zrcadlovku od podzimu.A fotí na manuál a když jsem zkoušela jen něco fotit jinak nez jsem zvykla okamzite mi to zkritizovala a našla tolik chyb.Fotka nebyla dokonala to vím ale spousta lidi si myslí že když fotí na manuál umí asi víc.Zarazila mne.A vím že fotografka jedna co mne i mou rodinu dříve fotila.Tak fotí na prioritu clony.A fotky má krásný…

  3. jakub badač

    tieto programi si musite vyslušať na vlastnej koži lebo takto sa to neda zapamätať. aj ja v škole som to hladal na praxi ale nevedel som si to zapamätať tak som to s majsrom vyskušal a ide to. koly mne už cela trieda vie ako a čo ;D

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*